Programajánló: Mit várnak az egyházak az államtól? Mit ajánlanak az egyházak az államnak?

Szeretettel ajánljuk a Kovász Közösség által május 21-én megrendezésre kerülő online fórumbeszélgetést, amelynek résztvevője lesz Kocsis Áron, hajdúnánási lelkipásztor, az Ökogyülekezeti Tanács tagja.
kovász egyház
Mi kellene a mai végletesen megosztott Magyarországon változzon ahhoz (úgy az egyház, mint az állam részéről), hogy az egyházak és a hit a társadalmi kohézió alapjai lehessenek? Elvárhatja-e az alkotmányosan szekularizált, szabadelvű állam, hogy a vallások olyan normatív, a jog előtti előfeltevéseket nyújtsanak at, amelyeket a világnézetileg semleges állam maga nem tud garantálni, ámde élvezi annak előnyeit?

Értelmezhető-e ez a helyzet úgy, hogy az egyházak társadalmi tőkét szolgáltatnak az államnak, amit az anyagi és infrastrukturális támogatás formájában fizet meg?
Lehetnek-e az egyházak vagy a gyülekezetek autonómok, önfenntartóak? Képes-e az állam biztosítani ennek jogi és anyagi kereteit?

Időpont: 2021. május 21. péntek 16:30
Helyszín: Facebook live

Beszélgetőpartnerek:
Köbel Szilvia - KRE ÁJK, Alkotmányjogi Tanszék, a vallásjog és az állam-egyház kapcsolatok kutatója
Fazekas Csaba - Miskolci Egyetem, Alkalmazott Társadalomtudományok Intézete, a Történelem és egyházpolitika szerzője
Máté-Tóth András - Szegedi Tudományegyetem, Vallástudományi Tanszék, a Magyar Pax Romana elnöke, teológus, valláskutató, szociológus
Csepregi András - evangélikus lelkész, a Wesley János Lelkészképző Főiskola oktatója, 2006-10 között az Oktatási és Kulturális Minisztérium Egyházi Kapcsolatok Titkárságának vezetője
Darvas István - ORZSE főtitkár, rabbi, a szentírási és talmudi vallásbölcselet és vallásjog kutatója
Kocsis Áron - hajdúnánási református lelkipásztor, önkormányzati képviselő, a Csoma Sándor Református Gimnázium hitéleti-igazgatóhelyettese

Forrás: Kovász Közösség Facebook oldala